Почна реновирањето на „Тумбе кафе“, Пелистер се сели во Прилеп - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Почна реновирањето на „Тумбе кафе“, Пелистер се сели во Прилеп

Почна реновирањето на „Тумбе кафе“, Пелистер се сели во Прилеп

Почна најавеното реновирање на стадионот „Тумбе кафе“ во Битола. Градежните активности стартуваа, а прво се очекува да биде поставена нова тревната подлога, со целосен дренажен систем за природна трева. Во втората фаза, според новиот веќе утврден проект, се очекува да бидат изградени четири трибини, со вкупен капацитет од 12.000 седишта, а ќе биде поставен и комплетно нов систем за осветлување. ФФМ преку хет – трик програмата во овој проект учествува со 800.000 евра, а останатите трошоци треба да ги подмири општина Битола.

Ова значи дека фудбалскиот клуб Пелистер до крајот на сезоната нема да може да игра под „Тумбе кафе“, а ќе се пресели на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ во Прилеп, каде претстојниов викенд ќе му биде домаќин на Тетекс.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.