Перо Антиќ - кошаркар број 1 за 2017 година - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година

Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година

Перо Антиќ е изборот на македонската кошаркарска јавност за најдобар кошаркар на нашата земја за 2017 година. Откако минатата година изненадувачки беше изоставен во овој избор, овојпат Антиќ сосема заслужено стигнува до признанието, откако со тимот на Фенербахче стигна до титулата во Евролигата, а сезонава продолжи во одличен ритам во дресот на Црвена звезда.

Во гласањето учествуваа спортските редакции во медиумите, тренерите, судиите и клубовите во Република Mакедонија, а признанијата ќе бидат доделени в понеделник (25. декември) со почеток во 19:00 часот во Сквер 21.

Од останатите наградени, Јелена Антиќ е најдобра кошаркарка, МЗТ Скопје и Бадел најдобри клубови, додека Љупчо Малинков е избран за најдобар тренер.

ЛИСТА НА ДОБИТНИЦИ:

Најдобар кошаркар: Перо Антиќ (Фенербахче/ Црвена Звезда)
Најдобра кошаркарка: Јелена Антиќ (Лулеа/ Висла Кенпак)
Најдобра машка екипа (сениори): МЗТ Скопје Аеродром
Најдобра женска екипа (сениорки): Бадел 1862
Најдобра машка екипа (младински): Вардар
Најдобра женска екипа (младински): Бадел 1862
Тренер на женска екипа (младински): Анета Глигорова (Бадел 1862)
Тренер на машка екипа (младински): Денис Дервишевиќ (Феникс 2010)
Тренер женска екипа (сениорки): Бранко Андриевски (Вардар)
Тренер машка екипа (сениори): Љупчо Малинков (Фени Индустри)
Млад кошаркар: Дамјан Крстевски (Работнички, Репрезентација до 18 години)
Млада кошаркарка: Тијана Митрева (Мерцедес Алгеро, Репрезентација до 16 години)
Најдобар судија: Алија Феревски

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.