МЗТ Скопје го шутна Павличевиќ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

МЗТ Скопје го шутна Павличевиќ

МЗТ Скопје го шутна Павличевиќ

Никола Павличевиќ повеќе не е член на МЗТ Скопје, откако шесткратниот македонски првак денес спогодбено го раскина договорот со црногорскиот кошаркар.

Причината за овој потег е инцидентот што се случи по неодамнешната средба против ФМП, во кој Павличевиќ нервозен по поразот во речиси добиен натпревар влезе во конфликт со навивачите. Клубот и кошаркарот заеднички решија дека вакво решение е најдобро во моментов за двете страни.

Навивачите се составен дел од МЗТ Скопје и сите во клубот мораат да знаат дека ваков начин на однесување кон нив е апсолутно недозволив и дека секој израз на непочитување во иднина ќе биде санкциониран според одредбите на Дисциплинскиот правилник“ – соопштија од раководството на МЗТ Скопје.

Павличевиќ во шест меча за МЗТ во АБА – лигата бележеше просек од 8.7 поени и 3.7 асистенции по натпревар.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.