Пауел нема да трча на 100 м. - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Пауел нема да трча на 100 м.

Усеин Болт не би требало да има проблеми да дојде до златен медал на СП 2011 во Даегу во дисциплината на 100 метри, откако и неговиот втор најголем конкурент го откажа учеството на атлетскиот мундијал. По Тајсон Геј, денеска и Асафа Пауел објави дека поради повреда нема да може да трча на 100 метри во Даегу, оставајќи го Болт без никаква конкуренција на најинтересната трка. 

 

Пауел, кој го има најдобриот резултат на 100 метри во 2011 година, повеќе од два месеци се мачеше со незгодна повреда на препоните, што ја заработи на митингот во Будимпешта. Иако лекарскиот тим работеше напорно на негова целосна рехабилитација, агентот на Асафа денеска објави дека овој атлетичар сепак нема да може да му се спротивстави на Болт во саботната трка.

 

– Бевме во трка со времето и загубивме. Пауел сигурно нема да трча на 100 метри, правиме напори да може да се појави барем во штафетата 4Х100 метри за да се закити барем со еден медал на овој шампионат – соопшти агентот на Пауел.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.