Олимпијакос го „шутна“ тренерот Хаши пред дуелот со Јувентус, Лемонис го превзема „жешкото“ столче - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Олимпијакос го „шутна“ тренерот Хаши пред дуелот со Јувентус, Лемонис го превзема „жешкото“ столче

Олимпијакос го „шутна“ тренерот Хаши пред дуелот со Јувентус, Лемонис го превзема „жешкото“ столче

Олимпијакос му врачи отказ на тренерот Бесник Хаши, кој си заминува од кормилото на грчкиот првак по само три и пол месеци минати во клубот од Атина. Хаши воопшто не ги оправда очекувањата на стартот од сезоната во грчкиот шампионат, каде по поразот од 3-2 од АЕК „црвено-белите“ сега заостануваат пет бода зад водечките во домашното првенство.

На кормилото по четврти пат ќе застане Такис Лемонис, легендата на грчкиот шампион.

Навивачите и пред дуелот со АЕК протестираа барајќи смена на тренерот, а откако Олимпијакос го загуби овој дерби-меч управата на клубот реши да се раздели. 57-годишниот Лемонис се враќа во клубот откако претходната сезона присигна како замена за Пауло Бенто, па до крајот на сезоната успеа да ја донесе тилулата во домашното првенство. Црвено-белите ги очекува тежок распсред, по утрешниот двобој со Јувентус, ќе ги пречека Атромитос на домашен терен, потоа следи тешко гостување кај второпласираните Паниониос, а кон средината на октомври ги чека „невозможна мисија“ против големата Барселона на „Камо Ноу“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.