ОФИЦИЈАЛНО: Арпад Штербик две години во Веспрем! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

ОФИЦИЈАЛНО: Арпад Штербик две години во Веспрем!

ОФИЦИЈАЛНО: Арпад Штербик две години во Веспрем!

Еден од најдобрите светски ракометни голмани Арпад Штербик и официјално потпиша двегодишен договор со Веспрем, објавија денеска од унгарскиот клуб.

И покрај првичните најави дека по крајот на сезоната е можна негова пензија, Штербик се одлучи Вардар да го замени со Веспрем во чии редови ќе биде од 1. јули 2018 до 30. јуни 2020 година.

„Мојот прв договор со Веспрем беше пред 16 години, клуб во кој минав одлични денови. Потоа имав навистина големи успеси со Барселона и со Вардар, но сега повторно сакам да се вратам во врвот на европскиот ракомет токму со Веспрем. Затоа и ја прифатив оваа понуда од Веспрем, а со оваа преселба сакав и да бидам поблиску до моето родно место, семејството, пријателите“ – вели 38-годишниот Штербик околу потпишувањето на договорот со унгарскиот шампион.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.