Одржано зимското првенство во фрлачки дисциплини - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Одржано зимското првенство во фрлачки дисциплини

Викендов во Охрид, Атлетската федерација на Македонија го  органзираше Зимско првенство на Македонија во фрлачки дисциплини, како еднодневен натпревар на отворено. Натпреварот се одржа во шест дисциплини поделени во 14 категории и во следниве дисциплини по категории, победници по дисциплини беа следните натпреварувачи:

МАЖИ

Диск, сениори: Дејан Ангеловски (Раб) 34,14. Млади: Елмин Бајрамовиќ (Про) 32,17.

Копје, сениори: Дејан Ангеловски (Раб) 50,65, Младинци: Кирил Стојановски (Ск) 40,85, Млади: Стефан Ацковски (Перп) 35,49.

Ѓуле, сениори: Марјан Нојковски (Ку) 14,08, Млади: Елмин Бајрамовиќ (Про) 11,82, Пионери: Ѓорѓи Илов (Ти) 12,50

ЖЕНИ

Диск, Сениорки: Јулијана Вељановска (Ох) 32,21. Младинки: Анстасија Еленова (Тик) 33,97.

Копје, Сениорки: Јулијана Вељановска (Ох) 24,38, Млади: Даниела Митревска (Ох) 17,12.

Ѓуле, Сениорки: Јулијана Вељановска (Ох) 10,31,  Младинки: Анстасија Еленова (Тик) 8,31, Млади: Сара Цветаноска (Ох) 9,16, Пионерки: Ангелина Станојковиќ (Раб ) 9,75.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.