Одложени плановите: Ролан Гарос ќе добие подвижен покрив во 2020 година - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Одложени плановите: Ролан Гарос ќе добие подвижен покрив во 2020 година

Одложени плановите: Ролан Гарос ќе добие подвижен покрив во 2020 година

Пред речиси четири години, француската тениска федерација најави планови за реновирање на терените на кои се игра вториот Гранслем турнир во тениската година, Ролан Гарос. Минатата година, организаторите беа приморани да одложат голем број на мечеви поради обилните врнежи од дожд, а за три години тоа нема да биде никаков проблем.

По примерот на Австралија Опен и Ролан Гарос ќе добие подвижен покрив на главниот терен „Филип Шатрие“, но дури во 2020 година, две години подоцна од претходно очекуваното. Главната причина поради која се одложи поставувањето на подвижниот покрив се дозволите за изградба кои сè уште не се одобрени.

Покрај промените на главниот терен, терените со број 7 и 9 ќе имаат зголемен капацитет на седишта и ќе бројат 5.000,

Минатата година на УС Опен дебитира подвижниот покрив над теренот „Артур Аш“ додека на Вимблдон ќе биде комплетиран до 2019 година.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.