Ново име, ново руво: Рено го претстави новиот болид - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ново име, ново руво: Рено го претстави новиот болид

Ново име, ново руво: Рено го претстави новиот болид

По анализи ’на долго и широко’ францукиот производител на автомобили, Рено, се реши да се врати во Формула 1. Челниците на Рено одлучија да се вратат како фабрички тим, не само како снабдувач на мотор. На вториот дел од зимските тестови на Каталуња, патеката во Барселона, тимскиот шеф Карлос Госн и возачите Џулијан Палмер и Кевин Магнусен го покажаа новиот болид со кој Рено ќе се обиде да се врати на победничките патеки во најбрзиот циркус во светот.

Рено има учествувано на 600 Гран-при трки, на кои 168 пати го подигна победничкиот трофеј. 12 пати ја освои шампионската титула во конкуренцијата на конструктори, а 11 пати во конкуренцијата на возачи.


 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.