Несудениот македонски репрезентативец Урош Матиќ, сепак, ќе игра за Србија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Несудениот македонски репрезентативец Урош Матиќ, сепак, ќе игра за Србија

Несудениот македонски репрезентативец Урош Матиќ, сепак, ќе игра за Србија

Несудениот македонски репрезентативец Урош Матиќ, брат на далеку попознатиот српски репрезентативец Немања Матиќ сепак во иднина ќе игра за селекцијата на Србија, пренесува српски „Журнал“.

Селекторот на Србија, Славољуб Муслин, по повредите на Љубомир Фејса и Немања Радоје за натпреварот со Велс се одлучи да го повика членот на дански Копенхаген, Урош Матиќ.

Урош Матиќ, како што е познато, претходно веќе потврди дека би сакал да игра за Македонија, поради македонското потекло на своите предци. Беше и во посета на ФФМ по што беше активирана постапката за доделување за него пасош како би се стекнал со право за настап во македонската селекција. Сепак, од ФФМ долго чекаа на дозволата од ФИФА за Урош Матиќ, кој од светската куќа на фудбалот не пристигна.

урош матиќ со македонскиот дрес

Урош Матиќ, кој претходно бил член и на Кошице, Бенфика, Штурм и НАЦ Бреда, сега дефинитивно ќе го облече српскиот дрес по што би го загубил понатака воопшто правото за промена на националните бои во иднина.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.