Несторовски оди во Торино, но дури во јули - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Несторовски оди во Торино, но дури во јули

Несторовски оди во Торино, но дури во јули

Торино нема намера да се откаже од намерата за ангажман на Илија Несторовски, и покрај ставот на Палермо дека македонскиот ас не е за продажба ниту во овој преоден рок. Нестор-гол покажа максимална лојалност одбивајќи неколку понуди минатото лето, одлучувајќи наместо трансфер да остане и да помогне Палермо експресно да се врати во елитното друштво.

Тој е главен адут на сицилијанците сезонава, во меѓувреме потпиша и нов договор, па сега нема намера да си замине среде сезона и да го остави својот тим на цедило.

Во секој случај, „торинезите“ се цврсто решени да го доведат Македонецот, па директорот Петраки е подготвен повторно да седне на преговарачка маса со Палермо, овојпат да дискутира за трансфер по завршувањето на сезонава. Како што информира весникот „Тутоспорт“, раководството на Торино сака уште сега да ги договори деталите и да го потпише договорот, кој би стапил во сила од 1 јули 2018 година.

Доколку успее да го врати Палермо назад во Серија А, Несторовски сигурно сериозно би размислил за нов предизвик во кариерата, како член на повеќекратниот првак на Италија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.