Нема крај: Русија остана без уште еден медал од ОИ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Нема крај: Русија остана без уште еден медал од ОИ

Нема крај: Русија остана без уште еден медал од ОИ

Руските атлетичари паѓаат како покосени на допинг тестирањата кои одлучи да ги спроведе ВАДА (Светска Антидопинг агенција). Русија остана без уште еден медал откако последните тестирања покажаа дека спринтерката Антонина Кривошапка била позитивна на допинг.

Кривошапка беше дел од штафетата 4 х 400 метри на Олимписките Игри 2012 кои се одржаа во Лондон, а последните тестирања покажаа дека таа е позитивна на стероидот „туринабол“. Четирите атлетичарки кои се натпреваруваа покрај неа ќе останат без сребрениот медал кој ќе им припадне на атлетичарките од Јамајка, додека бронзата оди за Украина.

На Светското првенство во 2013 година Кривошапка се натпреваруваше за последен пат, и го освои бронзениот медал.

Покрај неа, на последните допинг тестирања ’паднаа’ и Вера Ганеева (фрлач на диск) и Адем Киличи (боксер).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.