Некои ѕвезди не блескаат со истиот сјај: Дали е време за заминување? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Некои ѕвезди не блескаат со истиот сјај: Дали е време за заминување?

Некои ѕвезди не блескаат со истиот сјај: Дали е време за заминување?

Зачекоривме во втората половина од фудбалската сезона во која некои ѕвезди потполно паднаа во заборав и ги преживуваат најтешките моменти во нивната кариера. Дел од нив седнаа на клупата за резерви, на останатите тоа исто така им се ’заканува’ со оглед дека не играат во потребната форма…

СЕРХИО АГУЕРО (МАНЧЕСТЕР СИТИ)

Во последните неколку натпревари за Манчестер сити, Агуеро е на клупата за резерви, а прв избор за стратегот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола, е новото засилување Габриел Хесус. Очигледно дека аргентинскиот репрезентативец не ужива веќе голема доверба кај кормиларот на тимот од „Етихад“. Минатата сезона беше еден од најдобрите напаѓачи во Премиер – лигата, додека пак оваа сезона запиша ’само’ 11 погодоци на 24 натпревари. За него, сепак, скромна бројка…

ИСКО (РЕАЛ МАДРИД)

ISKO

Шпанскиот репрезентативец одигра 15 натпревари, но само на два меча беше на теренот во текот на сите 90 минути во дресот на „кралевите“. Воглавно, тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, го внесува во игра од клупата за резерви и се почести се шпекулациите за негово заминување од мадридскиот гигант.

ХАМЕС РОДРИГЕЗ (РЕАЛ МАДРИД)

James-Rodriguez

Уште еден играч на Реал Мадрид кој не е задоволен со својот тимски статус кај Зидан. Запиша само девет натпревари, а, од нив, на пет меча влегуваше од клупата за резерви. Многу европски клубови се заинтересирани за негов ангажман, а се издвојуваат Баерн Минхен, Манчестер јунајтед и Интер. Тој претстојното лето речиси сигурно ќе го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

АЛВАРО МОРАТА (РЕАЛ МАДРИД)

morata real

Речиси секој натпревар, Алваро Мората го започнува од клупата за резерви. Францускиот напаѓач Карим Бензема има предност во однос на Мората и неговото заминување во текот на летниот преоден рок е се поизвесно. Челси се споменува како најреална опција, а тој би можел идеална замена за Диего Коста, кој најверојатно ќе се пресели во Кина.

ЕНТОНИ МАРСИЈАЛ (МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД)

marsijal i ibrahimovic

Во Манчестер јунајтед пристигна како новиот Тиери Анри, меѓутоа неговиот статус кај стратегот Жозе Мурињо не е според неговите желби и вкусови. Тој настапи на само 13 натпревари, а само во еден меч ги играше сите 90 минути. И за него е реално на лето да побара нова фудбалска средина, доколку ваквиот статус не се промени.

ХАВИЕР ПАСТОРЕ (ПСЖ)

PASTORE

Му се предвидуваше блескава иднина но, за аргентинскиот фудбалер нема место во тимот од Париз, под водство на стратегот Унаи Емери. Пасторе само петпати го носеше дресот на парижаните оваа сезона, а е дел од ПСЖ од 2011, кога дојде од редовите на Палермо за сума од 39.8 милиони евра. Аргентинецот многу често се повредува, па раководството веќе размислува како да се ослободи од неговиот скап договор.

РЕНАТО САНЧЕЗ (БАЕРН МИНЕХН)

SANCEZ

Дојде како големо засилување од Бенфика, а имаше одлични партии и за репрезентацијата на Португалија на Европското првенство во Франција. Сепак, не треба да се заборави и дека тој има само 19 години. Неговите најдобри фудбалски партии допрва доаѓаат, но засега не може да му се забележи и на Карло Анчелоти, што почесто го остава Португалецот на клупата за резерви.

ВЕЈН РУНИ (МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД)

runi i de bruin

Најдобриот стрелец во историјата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни, оваа сезона дефинитивно го загуби своето место во тимот од „Олд трафорд“. Тој најчесто влегува од клупата за резерви и не е задоволен од третманот во тимот на „ѓаволите“. Се споменуваше негово заминување оваа зима, а сигурно е дека клубовите од Кина ќе подготват нови, богати понуди за него и претстојното лето.

АНХЕЛ ДИ МАРИЈА (ПСЖ)

di marija psg 55

Уште еден од фудбалерите на францускиот првак Пари Сен Жермен кој поминува низ тежок период во кариерата. Неговиот статус се загрози со доаѓањето на Џулијан Дракслер. Ди Марија се пресели на клупата за резерви, а реалноста е дека оваа сезона игра во далеку послаба форма од минатата. Статистикара тоа само го потврдува. После неуспешната авантура во Манчестер јунајтед, играчот ја поминува речиси истата судбина и во тимот од Париз.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.