Надал во полуфиналето на Австралија Опен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Надал во полуфиналето на Австралија Опен

Надал во полуфиналето на Австралија Опен

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласира во полуфиналето на гранслем турнирот Австралија Опен, откако го совлада Канаѓанецот Милош Раониќ со 3-0 во сетови во четвртфиналната пресметка. Во дуелот за пласман во големото финале во Мелбурн, тој ќе се сретне со Бугаринот Григор Димитров. Во другиот полуфинален дуел силите ќе ги одмерат Швајцарците Роџер Федерер и Станислас Вавринка.

Надал го освои првиот сет со 6-4 во гемови, а во вториот се играше неизвесен тај-брејк, во кој на крајот сепак Шпанецот имаше повеќе нерви и концентрација и го доби со 9-7 на поени. По ова беше скршен отпорот на Канаѓанецот, па Надал го освои третиот сет со 6-4 и го комплетираше мечот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.