Мото ГП: Вињалес најбрз на стартот на сезоната во Катар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Мото ГП: Вињалес најбрз на стартот на сезоната во Катар

Мото ГП: Вињалес најбрз на стартот на сезоната во Катар

Шпанецот Маверик Вињалес е победник на првата трка од новата сезона во Мото ГП, која се одржа во Катар. Тоа е прв триумф за Вињалес на Јамаха, кој успеа да мине прв низ целта пред Андреа Довисиозо и Валентино Роси.

Трката стартуваше со 45 минути одложување поради силен дожд, но потоа понуди многу возбуда. На четвртата позиција стигна Марк Маркез, а петтото место му припадна на Дани Педроса. Шестопласиран е Алеш Есперарго, кој на Асприлија и го донесе најдобриот пласман по враќањето во „кралската класа“.

Маверик Вињалес успеа да дојде на првото место минувајќи го Довисиозо на седум круга пред крајот, и тоа беше пресудно за да стигне до првиот триумф во новата сезона.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.