Моментот кој се чекаше во Дортмунд: Марко Ројс по шест месеци со топка (Видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Моментот кој се чекаше во Дортмунд: Марко Ројс по шест месеци со топка (Видео)

Моментот кој се чекаше во Дортмунд: Марко Ројс по шест месеци со топка (Видео)

Ѕвездата на Борусија Дортмунд, Марко Ројс полека се опоравува од тешката повреда на коленото која ја доживеа пред шест месеци. Ова е добрата вест која сите фанови на „милионерите“ ја чекаа долго време, да го видат нивниот најдобар играч повторно на нозе.

Според информациите Ројс започнал со кондициски вежби во номеври, а од почетокот на овој месец веќе тренира во полна пареа и наскоро ќе може да присуствува цели 90 минути на теренот, иако малку веројатно е дека неговото враќање ќе биде во последното коло (против Хофенхајм) пред паузата во Бундес – лигата.

28-годишниот германски репрезентативец го пропушти досегашниот дел од сезоната, негов последен настап беше на 27.мај во финалето на германскиот куп(2-1 против Ајнтрах Франкфурт), на истиот меч се повреди, а воедно го освои и првиот трофеј со Борусија Дортмуд откако пристигна во нивните редови во 2012 година.

Клубот на „Твитер“ објави видео како Ројс тренира со Ерик Дурм и Лукаш Пишчек кои исто така долго време се опоравуваат од повреди.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.