Митев: Кошарката е колективен спорт, а ние бевме себични - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Митев: Кошарката е колективен спорт, а ние бевме себични

Стратегот на МЗТ Скопје, Боби Митев секако не беше задоволен од поразот на својот тим на гостувањето против Олимпија Унион во Љубљана.

Според Митев пресудна за поразот била игра во вториот дел, пред се поради желбата за индивидуална игра на поединци.

„Кошарката е колективен спорт, и не може да победите ако ве води желбата за себепромоција. Во второто полувреме повторно бевме себични, а некои играчи како да почнаа да се натпреваруваат кој повеќе ќе шутне. Сето тоа не донесе до поразот, иако во првото полувреме игравме навистина според договорот“ – вели Митев и дополнува:

„Продолжуваме понатаму. Ни преостанува да работиме на грешките и истите да бидат корегирани до следниот дуел“.

Од друга страна, Алеш Пипан секако беше задоволен од триумфот на Олимпија нагласувајќи дека и покрај проблемите успеале да извојуваат значајна победа пред се благодарение на агресивната игра во одбрана.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.