Маркез со пол-позицијата на Мото ГП во Австралија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Маркез со пол-позицијата на Мото ГП во Австралија

Маркез со пол-позицијата на Мото ГП во Австралија

Марк Маркез стигна до пол-позицијата за утрешната трка од Мото ГП во Австралија, откако одлично мина низ денешните квалификации, а притоа оставајќи го и најголемиот ривал за титулата, Довициозо далеку зад него на почетокот на трката.

Шпанецот со својата Хонда стигна до најбрзо време во квалификациите пред Маверик Вињалес и Јоан Зарко кои исто така обезбедија прв ред, додека Довициозо кој има 11 поени помалку во генералниот пласман, ќе стартува од 11-та позиција и ќе има тешка задача да стигне до поволен резултат на „Филип Ајленд“.

Валентино Роси утре ќе стартува од седмата позиција, додека Хорхе Лоренцо утрешната трка ќе ја почне од 16-то место.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.