Манчестер јунајтед ја обнови соработката со четири играчи - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Манчестер јунајтед ја обнови соработката со четири играчи

Манчестер јунајтед ја обнови соработката со четири играчи

Манчестер јунајтед ја продолжи соработката со Ешли Јанг, Андер Ерера, Хуан Мата и Дејли Блинд. На четворицата фудбалери договорите им завршуваа по крајот на оваа сезона, па клубот одлучи да ги активира клаузулите во нивните договори кои им овозможуваат соработката да биде продолжена на уште една сезона.

Знаејќи дека можат да ги изгубат своите првотимци со оглед на тоа дека им остануваа по шест месеци од нивните договори, раководството реши да ги задржи овие играчи, па доколку Мурињо одлучи дека не му требаат, ќе се обидат со продажба, што е нормално многу подобра варијанта наместо да ги пуштат без пари.

Мата, Јанг и Ерера во досегашниот дел од сезоната забележаа по 17 натпревари во Премиер – лигата, додека Блинд е далеку понеупотребуван од претходните сезони, досега одигра само шест меча во англискиот шампионат.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.