Манасков со Веспрем поуспешен од Кјелце - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Манасков со Веспрем поуспешен од Кјелце

Манасков со Веспрем поуспешен од Кјелце

По серијата од три порази во Лигата на шампионите, Веспрем одново се врати во победнички ритам. Во последниот натпревар од овој дел на сезоната во ЛШ, унгарскиот шампион во чиј состав настапува македонскиот репрезентативец Дејан Манасков, на домашен терен го победи Кјелце со 31-26.

За Веспрем ова е шеста победа во натпреварите од групата Б во Лигата на шампионите во која завршува на третата позиција зад ПСЖ и Фленсбург. По изедначеното прво полувреме (15-15), избраниците на Љубомир Врањеш во вториот дел го засилија темпото и ја направија решавачката предност што на крај им донесе значајна победа.

Андреас Нилсон со осум погодоци беше прв стрелец во унгарскиот тим, Мате Лекаи и Момир Илиќ постигнаа по пет, а Дејан Манасков го заврши мечот со два погодоци. Кај Кјелце лидер во нападот беше Михал Јурецки со девет погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.