Манасков и Веспрем шокирани, сензација на Прибак и на Филип Лазаров - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Манасков и Веспрем шокирани, сензација на Прибак и на Филип Лазаров

Манасков и Веспрем шокирани, сензација на Прибак и на Филип Лазаров

Веспрем долго време беше лидер во својата група од Лигата на шампионите, но тимот на Дејан Манасков влезе во серија на слаби резултати. По двата неуспеси во низа против ПСЖ, унгарскиот гигант денеска неочекувано капитулираше и на гостувањето во Данска против Алборг, губејќи со 29-26.

Ракометарите на Веспрем во ниту еден момент не ја оправдаа фаворитската улога, Алборг беше тимот што поголем дел од времето го мина во водство, па данскиот првак на крајот заслужено се радуваше на победата. Манасков го заврши мечот со еден гол од два обиди, а најефикасни кај Веспрем беа Илиќ со шест и Лекаи со пет гола. Најдобри поединци кај Алборг беа Јенсен со шест и Ларсен со пет погодоци.

Големо изненадување приреди Бешикташ на македонските репрезентативци Немања Прибак и Филип Лазаров, откако турскиот првак како гостин го зеде скалпот на фаворитот Монпелје, нанесувајќи му го на францускиот клуб првиот пораз сезонава. Прибак го заврши натпреварот со пет погодоци, Лазаров беше еднаш прецизен, а Бешикташ со овој триумф се зацврсти на третото место во групата во која се наоѓа и македонскиот вицепрвак Металург.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.