Малинков: Нашето мото е на секој натпревар да одиме на победа - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Малинков: Нашето мото е на секој натпревар да одиме на победа

Малинков: Нашето мото е на секој натпревар да одиме на победа

Фени индустри синоќа загуби од Карпош соколи во последниот натпревар од првата групна фаза во БИБЛ лигата. Голем пех за тимот од Кавадарци е некомплетниот состав. Кире Николовски неодмана се врати во тренажен процес и тренерот Љупчо Малинов сè уште не може да располага со него.

И покрај поразот, кавадарчани се пласираа во наредната фаза од балканското натпреварување и ќе се обидат да стигнат што подалеку, по можност и до втора титула во оваа лига.

„Сакам да им ја честитам победата на Карпош соколи и да им посакам среќа како во Јадранската лига така и во Балканската. Загубивме на крај 16 разлика, а мислам дека не требаше натпреварот да има таков резултат. Имавме некои грешки, како и поради некои сплет на околности не можевме да дадеме максимум. Кире Николовски сè уште е во ’аут’. Мислам дека кога ќе се врати Кире ќе имаме многу повеќе шанси. Сега ни останува домашното натпреварување, односно натпревар против Пелистер веќе в сабота, а потоа наредната недела повторно започнува БИБЛ лигата. Нашето мото е на секој натпревар да одиме на победа“ – истакна Малинков.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.