Кубица ќе го замени Маса во болидот на Вилијамс - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Кубица ќе го замени Маса во болидот на Вилијамс

Кубица ќе го замени Маса во болидот на Вилијамс

Полскиот возач, Роберт Кубица по подолга пауза одново се враќа во Формула1. Според веста што ја пренесе РТЛ, Кубица веќе потпишал двегодишен договор со тимот на Вилијамс. Во британскиот тим, Кубица ќе го замени Фелипе Маса кој на крајот од сезоната ја завршува кариерата.

Според информациите на медиумот двете страни веќе го парафирале договорот, но тоа официјално ќе биде објавено по затворањето на сезоната која завршува викендов со тргката во Абу Даби.

Кубица (32) се натпреваруваше во Формула 1 од 2007 до 2010 година. Кариерата принудно му беше прекината во февруари 2011 кога доживеа тешка несреќа на автомобилско рели во Италија.

Тој стана првилот полски возач со победа во Формула 1 во 2008 година кога како возач на Заубер триумфира на трката за ГН на Канада.

Кубица годинава се врати на патеката и напарави над 250 круга во двете тест возења за Рено потврдувајќи дека физички е потполно подготвен одново да се натпреварува во фоемула 1. Минатиот месец Кубица имаше и тест возење за Вилијамс на патеката „Силверстоун“ со кое го убеди раководството на британскиот тим дека може да се натпреварува на највисоко ниво.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.