Крај на надежите: Кубица останува без Формула 1? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Крај на надежите: Кубица останува без Формула 1?

Крај на надежите: Кубица останува без Формула 1?

Роберт Кубица нема да биде дел од Формула 1 шампионатот ниту наредната година, откако полскиот возач не ги задоволил вкусовите на челниците на Вилијамс. Иако имаше неколку успешни тестирања за време на ланската сезона, како пресудни се покажале последните кругови што тој ги извозел на тестот во Абу Даби, со што раководството на клубот решило да побара друга опција за 2018 година.

Како што јавува „Аутоспорт“, сега погледите на Вилијамс се целосно насочени кон 22-годишниот Сергеј Сироткин, кој се подготвува од Формула 2 да дебитира во елитното друштво. Тој прикажал далеку подобри перформанси од Кубица и од Строл, па до крајот на годинава се очекува и официјално да потпише договор со Вилијамс.

Со ова најверојатно и дефинитивно се става крај на надежите на Кубица дека би можел да го има својот камбек во „летечкиот циркус“, шест години по излетувањето на рели-трка во кое заработи тешка повреда на раката.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.