Косово потфрли, Данска ќе разигрува против Македонија во футсал евроквалификациите - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Косово потфрли, Данска ќе разигрува против Македонија во футсал евроквалификациите

Косово потфрли, Данска ќе разигрува против Македонија во футсал евроквалификациите

Македонската репрезентација во футсал ќе разигрува против репрезентацијата на Данска во рамки на квалификациите за Европакото првенство што в година ќе се одржи во Словенија. На ждребот во Нион пред неколку месеци Македонија беше сместена во шестата група заедно со Казахстан (домаќин на група) и Чешка, како и победникот од прелиниранта група Е.

На прелиминарните дуели, во групата Е разигруваа селекциите на Норвешка, Кипар, Косово и Данска. Денес, на последниот ден за натпревари првопласираниот во групата Косово се пресмета со Данска. Натпреварот за дебитантот требаше да биде само рутина и заверување на првото место. Наместо тоа репреземтативците на Косово направија од готово вересија. Иако во првото полувреме имаа водство од 1-0, вториот дел од натпреварот мина во апсолутна доминација на Данска, селекција која беше директен ривал за првото место. Натпреварот заврши со 1-2 победа за Данците кои иако имаат идентичен скор како и Косово поради подобар исход на меѓусебниот дуел обезбедуваат пласман во главната фаза.

Селекцијата на Кипар која беше во иста состојба како и Данска ремизира со Норвешка (4-4) и не успеа да се пласира во главната фаза на евроквалификациите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.