Кавадарци ќе биде домаќин на кошаркарскиот Куп на Македонија!? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Кавадарци ќе биде домаќин на кошаркарскиот Куп на Македонија!?

Кавадарци ќе биде домаќин на кошаркарскиот Куп на Македонија!?

Кошаркарите на МЗТ Скопје ќе ја бранат Куп-титулата освоена минатата година во Гевгелија за нешто повеќе од 30 дена. Битката за лицитација ќе се одржи на 18. јануари во просториите на македонската куќа на кошарката, а како што дознава ЕКИПА градот Кавадарци ќе биде домаќин на завршницата од Купот.

Претседателот на МКФ, Петар Наумоски минатата година им ја довери организацијата на кавадарчани за квалификациите на Евробаскет.

На Купот ќе настапат осум екипи  во машка конкуренција (последниот учесник ќе биде една од екипите на Вардар, Струмица, Пелистер и Гостивар кои играат преднатпревари)  и четирите најдобро пласирани по првиот дела на првенството во Првата женска лига, по следниов распоред:

 Четвртфинални натпревари:
20:00 4-5 Д
18:00 3-6 Ц
15:30 2-7 Б
13:00 1-8 А

 Полуфинални натпревари:
13:00 1-4 А Женски куп
15:30 2-3 Б Женски куп
18:00 А-Д ф
20:30 Б-Ц Г

 Финални натпревари
А-Б Финале на Купот (Жени)
Ф-Г Финале на Купот (Мажи)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.