Кошаркарите ќе играат и со Германија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Кошаркарите ќе играат и со Германија

Кошаркарската репрезентација на Македонија, предвoдена од
селекторот Марин Докузовски, последните две тест средби пред Евробаскет 2011 ќе
ги одигра на гостински терен против силната селекција на Германија.

Според распоредот, првиот натпревар ќе се игра
во Минхен на 26 август, а вториот меч е закажан за два дена подоцна. После ова,
репрезентацијата на Македонија со директен лет од Берлин ќе патува за Вилнус.

–  Овие натпревари ќе ни бидат повеќе од
добредојдени. Преку натпревари многу полесно се влегува во форма. Германија е
една многу квалитетна екипа, знаеме и дека без Новицки го победи европскиот
вицешампион Србија и Турција, а покрај Новицки, на овие два натпревари против
нас, веројатно ќе настапи уште еден НБА играч, Крис Каман. Во секој случај,
најважно за нас е подобро да ја воиграме екипата – изјави селекторот Марин
Докузовски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.