Ќе има нов Македонец во Серија А: Душан Филимановски потпишува за Беневенто - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ќе има нов Македонец во Серија А: Душан Филимановски потпишува за Беневенто

Ќе има нов Македонец во Серија А: Душан Филимановски потпишува за Беневенто

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, оваа сезона е единствениот наш претставник во Серија А, носејќи го дресот на Џенова. Но, во првите денови од 2018 година, ќе има уште еден Македонец во најквалитетното италијанско фудбалско друштво. Душан Филимановски, поранешниот фудбалер на Работнички, дефанзивец, кој рано почна да гради интернационална кариера, и беше дел од Кавала, па дури и од Црвена Звезда, ќе потпише договор со последнопласираниот тим во Калчото, Беневенто.

Филимановски во моментов е член на германскиот нисколигаш Хомбург, но веќе постигнал договор со раководството на Беневенто за наредните шест месеци, до крајот на сезоната, да го носи дресот на овој клуб. Во редовите на Беневенто, во минатото играше и македонскиот интернационалец Никола Јакимовски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.