Јувентус најмалку 30 дена без Дибала - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Јувентус најмалку 30 дена без Дибала

Јувентус најмалку 30 дена без Дибала

Јувентус прескапо ја плати победата на Сардинија откако беше утврдено дека повредата на Пауло Дибала на гостувањето против Калјари е од посериозен карактер. Аргентинецот со солзи во очите го напушти теренот, а деталните прегледи покажаа дека станува збор за истегнување на мускулот.

Како што јавуваат италијанските медиуми, паузата на Дибала ќе изнесува меѓу еден месец и 45 дена, што значи дека тој ќе пропушти неколку значајни натпрервари на „старата дама“. Тој нема да биде во комбинација за гостувањето против Фиорентина, како и градското дерби со Торино, ќе го пропушти првиот полуфинален меч од Купот на Италија, во Бергамо против Аталанта, а крајно неизвесно е дали ќе настапи и на првиот дуел од осминафиналето во ЛШ против Тотенхем.

Неговото отсуство ќе значи и поголема минутажа за Даглас Коста, кој во последно време игра се подобро по летниот трансфер од Баерн Минхен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.