Јошко Миленковски нов тренер на Зират Банка Анкара - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Јошко Миленковски нов тренер на Зират Банка Анкара

Јошко Миленковски нов тренер на Зират Банка Анкара

Македонскиот одбојкарски стратег Јошко Миленковски го напушта кормилото на Мили Пјанго и од следната сезона ќе биде нов тренер на тимот Зират Банка Анкара. Се работи за клуб со поголеми амбиции, кој најавува атака дури и на шампионската титула во турското првенство. Миленковски е и актуелен селектор на турската одбојкарска репрезентација.

Зират Банка Анкара во изминатиот шампионат заврши на четвртата позиција, откако во плејофот најпрво загуби од Халкбанк со 2-1 во победи, а потоа во дуелите за третото место со идентични 2-1 загуби и од тимот на Фенербахче.

Мили Пјанго, досегашниот тим на Миленковски, беше елиминиран во четвртфиналето од плејофот со 2-0 во победи, од Аркаспор. Останува да се види дали во пакет со македонскиот стратег во новиот тим Зират Банка Анкара ќе се пресели и Ѓорѓи Ѓорѓиев, македонскиот репрезентативец, кој беше еден од адутите на Миленковски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.