Ивановиќ и Сафарова во полуфиналето на „Ролан Гарос“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ивановиќ и Сафарова во полуфиналето на „Ролан Гарос“

Ивановиќ и Сафарова во полуфиналето на „Ролан Гарос“

Ана Ивановиќ и Русинката Сафарова ќе се сретнат во првото полуфинале на Ролан Гарос, откако денеска славеа во своите четвртфинални пресметки.

Ивановиќ лесно, во два сета, ја победи Украинката Елена Свителина со 6-3,6-2, одигрувајќи брилијантен меч пласирајќи се во своето прво Гренслем полуфинале од 2008 година. Ова беше седми дуел меѓу двете тенисерки и седма победа на Ивановиќ.

Чихинката Сафарова, пак, во четвртфиналето беше подобра од Мугуруза од Шпанија победувајќи ја, исто така, во два сета со 7-6,6-3.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.