Ирина Дибирова: Посакуваме финале и титула во ВРХЛ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ирина Дибирова: Посакуваме финале и титула во ВРХЛ

Ирина Дибирова: Посакуваме финале и титула во ВРХЛ

Како увертира пред настапот на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Будимпешта, ракометарките на Вардар во наредните два дена во СЦ „Јане Сандански“ ќе бидат домаќини на завршниот турнир во регионалната ВРХЛ лига. Вардарки се меѓу главните фаворити за освојување на овој завршен турнир и за титулата во возобновената реагионална лига. Покрај нас, на овој турнир ќе играат уште и Будуќност, Крим и Подравка.

„Во името на нашиот клуб сакам да го изразам задоволството што сме домаќини на овој Ф4 турнир во ВРХЛ лигата. Да им посакам добредојде на сите екипи, да се чувствуваат пријатно, и покрај добрите натпревари да уживаат во она што го нуди градот. Сместени се во хотелот што е склоп на нашиот спортски комплекс и ќе може да уживате во сите благодети. Имаме три европски прваци во различни периоди на постоењето на ЛШ, и две екипи се сега на Ф4 турирот во ЛШ. Тоа говори колку е силен Балканот во ракометот. Се надевам дека наредната година оваа лига ќе биде уште посилна. Нашите национални првенства се послаби, не само ние туку и кај другите. Нас овие натпревари ни користат и посебно во овој период пред настап на Ф4 во Будимпешта– изјави претседателот на ЖРК Вардар, Гордана Нацева.

Во првото полуфинале, вардарки утре (15.30 ч.) ќе играат со Подравка, а во вториот дуел се сретнуваат Будуќност и Крим (18 ч.). Финалето и мечот за третото место ќе се одиграат во среда.

„Оваа регионална лига има свое високо ниво и Подравка свој квалитет. Подравка секогаш беше силен тим, и досега двапати ги победивме во ВРХЛ. Ние сепак без оглед на тие победи одиме напред и сакаме да се пласираме во финалето на Ф4 и да победиме. Важен е и трофејот од оваа ВРХЛ лига и победата, но важно е и како подготовка за Ф4 во Будимпешта – истакна тренерот на вардар, Ирина Дибирова,

Влезот на сите натпревари во вторник и  во среда во „Јане Сандански“ ќе биде слободен.

Распоред на натпреварите:

Вторник, 25 април
15,30 ч. Вардар – Подравка
18 ч. Будуќност – Крим Меркатор

Среда, 26 април
15,30 ч.- меч за 3 место
18 ч. – финале

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.