И Том Круз вози за Ред Бул - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

И Том Круз вози за Ред Бул

Познатиот холивудски актер, Том Круз, го имаше задоволството да мине неколку часа во болидот на Ред бул. Круз, кој важи за голем вљубеник во брзите автомобили, за момент „побегнал“ од снимањето на најновото продолжение на суперхитот „Невозможна мисија“, прифаќајќи ја понудата на челниците на Ред бул токму тој да го тестира болидот на австрискиот тим на патеката Вилоу Спрингс во Калифорнија. 

За асистент на Том Круз назначен бил поранешниот Ф1 возач, Дејвид Култхард, кој по завршувањето на 24-те круга не ја криеше импресонираноста од возачките способности на актерот.

 

– Имав слушнато дека Том е добар возач, но она што го покажа денеска беше навистина фантастично. Формула 1 болидите се неверојатно тешки за возење, но тој без проблеми се снајде во целата ситуација. Извозе 24 круга, а во тој период го поправи своето време за фантастични 11 секунди – го пофали Култхард американскиот актер.

 

Интересно е што Круз на патеката во Калифорнија развил максимална брзина од 181 милија на час, што беше само за четири милји послабо од  максималната брзина на Култхард,

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.