Хрватски иселеници „тешки“ 19 милијарди долари го купуваат Хајдук - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Хрватски иселеници „тешки“ 19 милијарди долари го купуваат Хајдук

Чилеанското семејство со хрватско потекло, Лукшиќ е заинтересирано од Градот Сплит да го откупи мнозинскиот пакет на акциите (56%) во Хајдук, и на тој начин да стане сопствени на сплитските „бели“.

 

Фамилијата чие богатство се проценува на околу 19 милијарди долари, по што се на 27. место во светот, веќе побарала од Градот Сплит и Хајдук да им подготват комплетни податоци околу финансиската состојба на клубот, како и детален план и програма за идниот развој на „белите“.

 

Семејството Лукшиќ изминативе години максимално вложуваат во туризмот купувајќи огромни хотелски комплекси, па сега во тој „пакет“ се заинтересирани и за Хајдук. 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.