Хрватска остана без првиот голман: Селекторот Бабиќ го избриша Филип Ивиќ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Хрватска остана без првиот голман: Селекторот Бабиќ го избриша Филип Ивиќ

Хрватска остана без првиот голман: Селекторот Бабиќ го избриша Филип Ивиќ

Селекторот на Хрватска, Жељко Бабиќ, неочекувано донесе одлука да го избрише од списокот првиот голман на репрезентацијата, Филип Ивиќ. Чуварот на мрежата кој има одлична сезона во Кјелце бранеше сосема солидно и за националниот тим на овој мундијал, а Бабиќ се реши за ваков чекор откако Ивиќ имаше само три одбрани на дербито од групната фаза со Германија.

Хрватските медиуми го посочуваат голманот како еден од најстандардните во таборот на „коцкестите“ во досегашниот дел од мундијал, не криејќи го изненадувањето од одлуката на селекторот.

На местото на Ивиќ е повикан Иван Пешиќ, кој заедно со Иван Стевановиќ ќе го составува голманскиот тандем на Хрватска во нокаут фазата. Хрватите вечерва го играат својот осминафинален меч со Египет, а во случај на победа во четвртфиналето ќе ги очекува пресметка со Шпанија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.