Херем си оди од Вардар: Спогодбен раскин на договорот со Норвежанката - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Херем си оди од Вардар: Спогодбен раскин на договорот со Норвежанката

Херем си оди од Вардар: Спогодбен раскин на договорот со Норвежанката

Норвешката интернационалка Камила Херем на крајот од сезоната го напушта тимот на Вардар, откако спогодбено е договорен прекин на соработката со македонскиот првак. Ова е втора ракометарка што предвреме го напушта Вардар. Претходно тоа го стори и Тамара Мавсар, по што останува отворена левата крилна позиција.

Херем требаше да остане во Скопје најмалку две сезони, но по нејзино барање си заминува. Досега постигна вкупно 33 гола во Лигата на шампионите, најмногу на дуелот со Астраханочка, пет во Скопје. На двете четвртфинални средби со Митјиланд, Норвежанката постигна два гола, двете на гостувањето во Данска.

„На барање на Херем, спогодбено е раскината соработката откако таа изрази желба за враќање во татковината. Ние ја почитуваме нејзината одлука и ѝ посакуваме успех во кариерата“, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар, за официјалниот сајт на клубот.

Женскиот тим на Вардар по четврти пат ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, што ќе се одржи во Будимпешта, а во полуфиналето ќе се сретне со актуелниот европски првак, ЧСМ Букурешт.

Фото: www.zrkvardar.mk 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.