Хендикеп за Хјустон: Харден ќе мора да паузира најмалку две недели - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Хендикеп за Хјустон: Харден ќе мора да паузира најмалку две недели

Хендикеп за Хјустон: Харден ќе мора да паузира најмалку две недели

Главниот кандидат за МВП на сезоната во НБА лигата, Џејмс Харден ќе паузира најмалку две недели по повредата на задната ложа.

Бекот на Хјустон се повреди последниот ден од 2017 година во победата над ЛА Лејкерс по две продолженија. Рокитси сега соопштија дека ќе мора да паузира две недели, по што ќе следат нови прегледи за да биде одлучено дали е подготвен за враќање на паркетот.

Сигурно е дека нема да биде потребна хируршка интервенција. Ова е втора поголема повреда која ги разнишува плановите на Хјустон оваа сезона, откако веќе неколку меча пропушти Крис Пол. Но отсуството на Харден сигурно многу повеќе ќе се почувствува.

Харден е најдобар стрелец во НБА лигата со 32,3 поени по натпревар, најдобар тројкаш со 145 погодоци, а лидер е и во слободните фрлања со 319/368. Трет асистент е во лигата со 9,2 проигрувања по натпревар.

Во претходните четири сезони Џејмс Харден пропушти само еден меч поради повреда. Хјустон во моментов е втор на Западот со скор од 26-9.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.