Хамилтон заглавен во скандал со „Рајските документи“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Хамилтон заглавен во скандал со „Рајските документи“

Хамилтон заглавен во скандал со „Рајските документи“

Четирикратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, не платил данок на додадена вредност за неговиот приватен авион вреден 16.5 милиони фунти. Долгот на Хамилтон е откриен со отворањето на т.н. „Рајски документи“, доверливи податоци откриени од Меѓународниот конзорциум на новинари истражувачи со над 13.4 милиони документи за финансиски малверзации на многу политичари, бизнисмени, спортисти и ѕвезди од шоу бизнисот кои протекоа од оф-шор правната фирма „Ејплби“.

Светскиот шампион во Ф1 кој е еден од најдоброплатените спортисти во светот купил приватен авион, но данокот од 3,3 милиони фунти веднаш му е одбиен. Зделката е направена на островот Ман пред четири години.

hamilton avion

Веќе е познато дека Луис Хамилтон најголем дел од својот капитал го чува во Швајцарија и во Монако заради даночните олеснувања. Бруитанската телевизија Би-би-си наведува дека во документите за авионот пишува дека тој го користи за бизнис цели, што не е во целост точно. Според доказите на Би-би-си, една третина од патувањата на 32-годишниот возач во тимот на Мерцедес, се приватни забави за што Хамилтон често знае да е пофали на социјалните мрежи.

Адвокатот на Хамилтон за британската телевизија изјавил дека финансиите околу купопродажбата на приватниот авион на Хамилтон се потполно легални, и најавил тужба по спроведувањето на истрагата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.