Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

Ѓоковиќ ќе игра на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ ги израдува своите фанови објавувајќи порака дека е подготвен за настап на Австралија опен. Тој поради болки во лакотот ги откажа настапите во Абу Даби и во Доха, по што се чинеше дека нема да може да настапи ниту на првиот гранслем турнир за 2018 година.

Сепак, по доаѓањето во Мелбурн Србинот веќе неколку дена тренира со полна пареа, најавувајќи дека е подготвен за својот камбек на терените, по паузата уште од четврт-финалето на Вимблдон минатата година.

Ѓоковиќ на својот инстаграм профил напиша „Спремен сум“ врз логото на Австралија опен, испраќајќи јасна порака дека нема да го следи примерот на Енди Мареј и да се откаже од настапот во Мелбурн.

За очекување е тој да настапи на егзибициските дуели во Кујонг и „Тај брејк тенис“ на 10 јануари, по што и официјално ќе го потврди своето учество на Австралија Опен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.