Ѓоковиќ ќе биде 14.носител на Австралија Опен, Надал главен фаворит - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ѓоковиќ ќе биде 14.носител на Австралија Опен, Надал главен фаворит

Ѓоковиќ ќе биде 14.носител на Австралија Опен, Надал главен фаворит

Некогашниот прв светски рекет, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е поставен за 14.носител на првиот годинашен гранслем турнир, Отвореното првенство на Австралија кое ќе биде одржано во Мелбурн, од 15.до 28.јануари. По шестмесечната пауза која ја направи за да ја излекува хроничната повреда на лакотот, Ѓоковиќ ќе се обиде да се врати меѓу првите десет на АТП – листата токму со успешен настап на Австралија Опен. Но, тоа нема да му биде нималку лесно, затоа што веќе во осминафиналето ќе се сретне со главните фаворити.

Прв носител е најдобриот светски тенисер во моментот, Рафаел Надал, а веднаш зад него е Роџер Федерер, кој ја брани титулата освоена лани. Меѓу првите пет носители се и Григор Димитров, Александер Зверев и Доминик Тим.


 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.