Формула 1 бележи загуба од 160 милиони долари - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Формула 1 бележи загуба од 160 милиони долари

Формула 1 бележи загуба од 160 милиони долари

Новите сопственици на Формула 1, „Либерти Медиа“ го презедоа местото на Берни Еклстон, но не и успешноста во управувањето со најелитното автомобилско натпреварување. Фирмата објави дека во изминатите девет месеци „Formula One Group“ заради зголемените расходи, регистрирала загуба од 160 милиони долари.

Магазинот „Форбс“ направи споредба со финансиската состојба на шампионатот од минатата сезона кога во Формула 1 има добивка од 589 милиони долари. Зголемените расходи сезонава се поврзани со новоотворените работни места и инвестициите на компанијата во рекламни цели.

Во јануари годинава „Либерти Медиа“ официјално станаа сопственици на 100 проценти од акциите во Ф1 за 4.6 милијарди долари. Во изминатите десет месеци од преземањето на акциите, новите сопственици не привлекле ниеден нов спонзор, а минатата недела ја загубија и компанијата „Хуго Бос“ која го прекина партнерството со Ф1 и ја префрли рекламата во електронскиот еквивалент Формула Е.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.