Фенербахче преживеа против Химки... Победа во драматичен финиш! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Фенербахче преживеа против Химки… Победа во драматичен финиш!

Фенербахче преживеа против Химки… Победа во драматичен финиш!

Кошаркарите на Фенербахче стигнаа до триумф против руски Химки од 71-67 во 9. коло од Евролигата, на тој начин доаѓајќи до шестата победа, наспроти Химки кој го доживеа четвртиот пораз.

И покрај тоа што играа без Костас Слоукас и капитенот Махмутоглу, составот на Жељко Обрадовиќ сепак стигна до победата во драматичен финиш.

Фенербахче одлично го почна мечот со водство од 24-15 по првата четвртина, а потоа на полувремето имаше предност и од 12 поени разлика. Сепак, гостите се разиграа на крајот доближувајќи се само на два поени негатива, за да во финишот Турците си го обезбедат триумфот.

Џејмс Нунали беше најефикасен кај Фенербахче со 20 поени, 16 поени постигна Вејнмејкер додека Луиџи Датоме мечот го заврши со 14 поени. Кај гостите, Алексеј Швед беше најефикасен со 21 поени, дополнети и со пет асистенции.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.