Државен шампионат во традиционално карате - резултати - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Државен шампионат во традиционално карате – резултати

Изминатиов викенд во Будо Карате центарот Недеви во Скопје се одржа 43.Државен шампионат на Македонија во традиционално карате за сениори-јуниори, кадети и деца во повеќе типови на борби-кумите. На шампионатот земаа учество 18 клубови со околу 80 натпреварувачи. Шампионатот го отвори проф. Венцислав Недев, селектор и тренер на националната репрезентација.
 

РЕЗУЛТАТИ ПО КАТЕГОРИИ И ВОЗРАСТИ:

СЕНИОРИ/ЈУНИОРИ-(КУМИТЕ)  СЕНИОРИ/ЈУНИОРИ-(КОГО-КУМИТЕ)
1.Матеј Ангеловски  1.Матеј Ангеловски
2.Бојан Богдановиќ  2.Бојан Богдановиќ
3.Јован Талевски  3.Јован Талевски
3.Иван Трајков  3.Васко Маркоски

КАДЕТИ-(КИХОН) КАДЕТИ-(ЏИУ ИПОН КУМИТЕ)
1.Стаменчо Богдановски 1. Огнен Тасевски
2.Огнен Тасевски 2.Стаменчо Богдановски
3.Филип Китановски 3.Филип Ташев
3.Андреј Стефановски 3.Филип Томевски

КАДЕТКИ-(КИХОН) КАДЕТКИ-(ЏИУ ИПОН КУМИТЕ)
1.Ана Крстевска 1.Ана Крстевска
2.Берта Милевска 2.Берта Милевска
3.Елена Матлиевска 3. Елена Матлиевска

ДЕЦА 9-11г.-(КИХОН) ДЕЦА 9-11г. (ЏИУ ИПОН КУМИТЕ)
1.Антонија Белазелкоска 1. Мила Саздова
2.Мила Саздова 2. Ана Крстевска
3.Ана Крстевска 3.Јелена Дробниќ
3.Сара Киселовска 3.Антонија Белазелкоска

ДЕЦА 9-11г.-(КИХОН) ДЕЦА 9-11г. (КИХОН ИПОН КУМИТЕ)
1.Леонид Киселовски 1. Леонид Киселовски
2.Бобан Митревски 2.Јордан Десковски
3.Давид Јаневски 3.Филип Нешковски
3.Дарко Томевски 3.Бобан Митревски

ДЕЦА 6-8г. (КИХОН) ДЕЦА 6-8г. (КИХОН ИПОН КУМИТЕ)
1.Марио Марковски 1.Марио Тасевски
2.Матеј Јарчевски 2.Марио Марковски
3.Јаков Стојмановски 3.Јаков Стојмановски
3.Давид Василевски 3.Марко Балгуров

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.