Да се знае кој е европски првак - Фенер ја доби битката на „џиновите“ со ЦСКА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Да се знае кој е европски првак – Фенер ја доби битката на „џиновите“ со ЦСКА

Да се знае кој е европски првак – Фенер ја доби битката на „џиновите“ со ЦСКА

Кошаркарите на Фенербахче и го нанесоа вториот пораз на водечката ЦСКА во 8. коло од Евролигата славејќи среде Москва со резултат 93-95, дури по дополнителните пет минути игра. Николо Мели беше херојот на актуелниот европски првак постигнувајќи ги поените за победа буквално со звукот на сирената, по офанзивен скок по промашениот шут за тројка на Вонамејкер.

Фенер тргна фуриозно во мечот и во втората четвртина имаше преубедливи осумнаесет поени предност (21-39). ЦСКА собра сили и се врати, па во неизвесна завршница Вонамејкер промаши едно од двете слободни фрлања, рускиот тим го промаши последниот напад, па победникот беше решен со дополнителни пет минути игра. Фенербахче и во продолжението има предност од пет поени (86-91), ЦСКА стигна до израмнување, пред Мели да ги земе работите во свои раце и да ги постигне поените за голем триумф.

Серхио Родригез беше најефикасен кај ЦСКА со 20 поени, пред Де Коло со 18, додека најдобри стрелци на Фенербахче во големата победа беа Весели со 31 и Вонамејкер со 13 поени.

#7DAYSMagicMoment: Dunk of the season?? @24janvesely ??

A post shared by Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague) on

Ова е петти триумф за Фенербахче во осмиот натпревар во Евролигата, додека ЦСКА Москва остана на претходните шест победи.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.