Дончиќ е незапирлив: Погоди „од кош на кош“, па го „седна“ Клавер на земја (ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Дончиќ е незапирлив: Погоди „од кош на кош“, па го „седна“ Клавер на земја (ВИДЕО)

Дончиќ е незапирлив: Погоди „од кош на кош“, па го „седна“ Клавер на земја (ВИДЕО)

Супер-талентираниот Лука Дончиќ беше незапирлив предводејќи го тимот на Реал Мадрид до голема победа (87-75) над ривалот Барселона во евролигашкото „Ел класико“. Младиот репрезентативец на Словенија во два наврати ја „крена“ публиката на нозе откако погоди тројка преку цел терен со звукот на сирената за крај на третата четвртина, а потоа го посрамоти кошаркарот на каталонскиот состав Виктор Клавер и асистираше за лесни поени на „кралевите“.

Со постигнати 16 поени, 7 асистенции и 6 скока Дончиќ осигура многу значајна победа за Реал и практично ја прекина серијата од три порази во низа на неговата екипа во Евро – лигата.


Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.