„Докторот“ мораше во болница: Тежок пад на Валентино Роси - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

„Докторот“ мораше во болница: Тежок пад на Валентино Роси

„Докторот“ мораше во болница: Тежок пад на Валентино Роси

Валентино Роси ќе мора да мине најмалку една ноќ во болница по незгодата што италијанскиот мотоциклист ја имаше при својот мотокрос-тренинг на патеката Кавалјара. Италијанските медиуми инфорираат дека „докторот“ Роси имал тежок пад, по кој останал да лежи на земјата. Тој експресно бил пренесен во најблиската клиника, каде лекарите по прегледите утврдиле дека не станува збор за животна опасност, но во секој случај тој има повреди во пределот на абдоменот што дополнително треба да се дијагностицираат.

Поради ова италијанскиот Мото ГП ас ќе мора да остане во болницата во Римини, додека не бидат финиширани сите прегледи, по што ќе биде јасно дали тој можеби ќе мора да пропушти и некоја трка од Мото ГП шампионатот.

Ова дефинитивно е „црн“ период за Роси, кој изминатиот викенд не успеа да ја заврши трката на патеката „Ле Ман“, иако водеше до последниот круг, кога најпрвин му дозволи на Вињалес да го мине, а потоа во обидот да го претрка излета од патеката и остана без пласман.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.