Динамо Загреб го смени Петев на два дена пред стартот на сезоната - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Динамо Загреб го смени Петев на два дена пред стартот на сезоната

Динамо Загреб го смени Петев на два дена пред стартот на сезоната

Раководството на Динамо Загреб на само два дена пред стартот на сезоната во хрватското првенсво се реши да му врачи отказ на Ивајло Петев. Бугарскиот стратег создаде хаос откако дојде во текот на ланската сезона и ја загуби титулата во домашното првенство. Се очекуваше тогаш Петев добие отказ, „модрите“ го задржаа на своето кормило и покрај притисокот од јавноста, па токму затоа изненадувачка е одлуката соработката да се прекине на 48 часа пред премиерниот дуел од новата сезона, во кој Динамо ќе се сретне со Истра.

Денеска спогодбено го раскинавме договорот со Ивајло Петев. Му се заблагодаруваме за соработката“ – стои во краткото соопштение на хрватскиот вицешампион.

Петев е првиот тренер на Динамо по 11 години што не успеал да освои ниту еден трофеј со најбогатиот хрватски клуб.

Динамо Загреб објави дека тренерот на тимот на стартот од новата сезона ќе биде Марио Цвитановиќ, додека не биде пронајдено перманентно решение за оваа функција.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.