Димитријевиќ и Хувентуд влегоа во победнички ритам - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Димитријевиќ и Хувентуд влегоа во победнички ритам

Димитријевиќ и Хувентуд влегоа во победнички ритам

Ненад Димитријевиќ и Хувентуд ја надминаа почетната криза од стартот на сезоната во Ендсеа-лигата, па екипата од Бадалона денеска славеше над Сан Себастијан со 76-67, за своја трета победа во последните четири кола од шпанското првенство.

Иако конечниот резултат е „плус девет“, мора да се истакне дека гостите беа во игра за победа до една минута до крајот, кога Хувентуд конечно успеа да се одлепи и да стигне до значајниот триумф. Димитријевиќ мина на теренот 18 минути, период во кој реализираше пет поени, пет асистенции и два скока.

Младиот плејмејкер се најде на списокот на селекторот Давитков и најверојатно ќе биде во комбинација за настап на претстојните претквалификациски средби против Словачка и Швајцарија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.