Џо Кол на заем во Лил - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Џо Кол на заем во Лил

Поранешниот англиски репрезентативец Џо Кол во претстојната сезона ќе игра како позајмен играч од Ливерпул во редовите на францускиот тим Лил. Преговорите се во завршна фаза и се очекува да финишираат во текот на оваа вечер. Со тоа, Џо Кол за првпат ќе ја продолжи кариерата надвор од Островот и ќе ги брани боите на Лил.

 

Англичанецот пред 12 месеци како големо засилување дојде од Челзи во Ливерпул, меѓутоа не успеа најдобро да се снајде на „Енфилд Роуд“, а неговата плата е превисока за „црвените“ да го плаќаат за да седи на клупата за резерви или пак на трибините.

 

Лил мора да се засили пред истекот на преодниот рок, затоа што најдобриот играч од минатата сезона, Жервињо, веќе е играч на Арсенал, а „топчиите“ им го украдоа и Парк Чу-Јонг. Сега копјата се кршат околу Еден Хазард, дали тој ќе остане во Лил или пак ќе се реши да замине на Островот, можеби во Арсенал или во Ливерпул.           

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.