ДЕТСКИ ЛИГИ: Завршните турнири во Југозападниот и Преспанско-пелагонискиот регион - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

ДЕТСКИ ЛИГИ: Завршните турнири во Југозападниот и Преспанско-пелагонискиот регион

Изминатиот викенд се одиграа тековните кола во дел од регионите од Детските лиги додека во дел од нив веќе започнаа и возбудувањата со завршните регионални турнири.

Завршија натпреварите од регуларниот тек од првенството во Северниот и Југоисточниот регион каде идниот викенд на програмата се и завршните регионални турнири исто како што се и во Централниот и Источниот регион.

Во Југозападниот и Преспанско-пелагонискиот регион исто така беа одиграни дел од натпреварите од завршните турнири а еднинствено се уште се во тек натпреварите од Западниот регион каде завршниот турнир е на програмата на 1.јуни.

Големиот завршен турнир во тренинг центарот на ФФМ е предвиден од 4. до 7. јуни кога водно ќе ги добиеме и шампионите на Македонија во седум различни генерации, од генерација родени 1999 до генерација родени 2005.

Ви ги пренесуваме резултатите и победниците по категории од овој пат од завршните турнири во Југозападниот и Преспанско-пелагонскиот регион…

ЗАВРШЕН ТУРНИР – ЈУГОЗАПАДЕН РЕГИОН (осминафинални и четвртфинални дуели)

jUGOZAPAD - ZAVRSEN

Vlaznimi - AS Junajted (Penali)

ЗАВРШЕН ТУРНИР – ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ РЕГИОН
Генерација 1999 – Фајнл Фор – Могила
ПОЛУФИНАЛЕ
Талент 2010* – Пелистер 2-0
Шампио* – Топ Гол 2-1
ЗА 3. Место
Топ Гол – Пелистер* 3-5
ФИНАЛЕ
Талент 2010* – Шампион 0-0(5-3 пенали)

ПОБЕДНИК Генерација 1999: ТАЛЕНТ 2010 – Битола

Генерација 2003/2004 – Фајнл Фор – Логоварди
полуфинале
ЛГ Битола* – Еден на Еден 3-0
Топ Гол* – Прилеп 1-0
ЗА 3. Место
Еден на Еден – Прилеп* 2-3
ФИНАЛЕ
ЛГ Битола* – Топ Гол 7-0

ПОБЕДНИК ГЕНЕРАЦИЈА 2003 : ЛГ Битола – Битола

Генерација 2001 – Фајнл Фор – Логоварди
ПОЛУФИНАЛЕ
ЛГ Битола* – Талент Прилеп 6-2
Талент 2010* – Перак 2-2 (3-2)
ЗА 3. Место
Талент Прилеп – Перак*
ФИНАЛЕ
ЛГ Битола* – Талент 2010 3-1

ПОБЕДНИК ГЕНЕРАЦИЈА 2001: ЛГ Битоа – Битола

Генерација 2005 – Турнир – Могила
ПОЛУФИНАЛЕ
ЛГ Битола* – Тотал Фудбал 3-0
Еден на Еден* – Талент 4-2
ЗА 3. Место
Тотал Фудбал* – Талент 2010 3-0
ФИНАЛЕ
Еден на Еден* – ЛГ Битола 4-1

ПОБЕДНИК ГЕНЕРАЦИЈА 2005: ЕДЕН НА ЕДЕН – с. Могила

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.